Lody w nowożytnej Europie

Według niektórych źródeł lody powróciły do Europy w XVI w. dzięki wielkiemu podróżnikowi Marco Polo, który ze swojej podróży do Chin miał przywieźć recepturę podobną do dzisiejszego sorbetu. Wydaje się jednak bardziej prawdopodobne, że wpływ na pierwsze włoskie sorbety mieli Persowie, którzy już wcześniej cieszyli się smakiem mrożonego soku owocowego, herbaty, wina i likierów.

Arabskie słowo „charab” uważa się za odmianę włoskiego słowa „sorbetto”, francuskiego „sorbet” i angielskiego „sherbet”. Niezależnie od drogi, jaką pomysł na wodne lody dotarł do Europy, jak podaje Brytyjskie Stowarzyszenie „Ice Cream Alliance”, w latach sześciesiątych XVII w. sorbetami cieszyli się już zarówno mieszkańcy Włoch (Neapolu, Florecji), jak i Francji oraz Hiszpanii. W 1664 r. w Neapolu powstały też pierwsze lody ze słodzonego mleka. I choć Włochom nie należy się laur wynalazców lodów, to należy przyznać, że wzbogacili ich smak lodów i podnieśli jakość.

Anglicy „odkryli” lody mniej więcej w tym samym czasie co Włosi. „Kremowy” lub „Śmietanowy lód” (Cream Ice), jak go wówczas nazywano, pojawił się na wyspie w XVII w, za panowania Stuartów. Podczas bankietu wydanego w 1671 roku na zamku Windsor lody były tak rzadkim i egzotycznym daniem, że jedynie osoby zasiadające przy królewskim stole Karola II mogły spróbować „jednej porcji białych truskawek i jednej porcji lodów”. Pozostali goście musieli zadowolić się wyłącznie widokiem tych smakołyków.

Wiek XVII był świadkiem jeszcze jednego pionierskiego przedsięwzięcia. Ludwik XIV zezwolił na to, by
w 1686 r. sycylijski arystokrata Francesco Procopio dei Coltelli otworzył pierwszą lodziarnię w Paryżu: Café Procope. Stopniowo zaczęto w niej wzbogacać recepturę lodów wodnych o jajka i śmietanę. W ten sposób mrożony przysmak zaczął przypominać dzisiejsze kremowe lody. Bardzo modne stały się też dekorowane mrożone desery – bombe glacee, parfait, coupe i mousse.