Ameryka – kraj lodów

Mimo, że Stany Zjednoczone są obecnie krajem o największej na świecie konsumpcji lodów per capita, Amerykanie musieli czekać nieco dłużej niż Europejczycy, by odkryć smak lodów.

Trafiły one na ich kontynent prawdopodobnie wraz z angielskimi kolonistami, a pierwszą o nich wzmiankę można znaleźć w liście z 1700 roku, w którym gość gubernatora Maryland opisuje jak został nimi poczęstowany. 12 maja 1777 roku New York Gazette zamieściła też pierwszą w Ameryce reklamę lodów, w której Philip Lenzi ogłosił swą gotowość do codziennych dostaw wyrobów konfekcyjnych, w tym lodów. Odkąd lody dotarły do brzegów Ameryki, serwowano je w domach wielu sławnych osób. Między innymi w 1812 roku Dolly Madison, żona prezydenta USA Jamesa Madisona, wzbudziła sensację, gdy zaserwowała lody na balu inauguracyjnym swojego męża.

Pierwszego usprawnienia w produkcji lodów dokonała Nancy Johnson z New Jersey. W 1843 wynalazła ręczną maszynkę chłodniczą. Składała się ona z dużego naczynia wypełnionego lodem i solą. W nim ustawiane było mniejsze ze szczelną pokrywką, wypełnione masą lodową. Przez kręcenie specjalnej korby przechodzącej przez pokrywkę uzyskiwano lody o gładkiej strukturze. Ponieważ Nancy Johnson nie opatentowała swojego wynalazku, jej nazwisko nie pojawia się w dokumentach patentowych. Podobny typ chłodziarki został jednak opatentowany 30 maja 1848 przez pana Younga, który z uprzejmości nazwał je Johnson Patent Ice Cream Freezer.

Masową produkcję lodów rozpoczął Jacob Fussel, który w 1851 roku założył pierwszą fabrykę lodów w Baltimore w USA. Teraz znany jest jako ojciec amerykańskiego przemysłu lodowego.

Pierwsza automatyczna maszyna do wytwarzania lodów została jednak wynaleziona nie w Stanach Zjednoczonych, lecz w Australii w 1855 r. Kolejne odkrycie z 1899 r. – maszyna do homogenizowania – pozwoliło na wytwarzanie bardziej gładkiej struktury lodów, a chłodziarka solankowa w 3 lata później – na szybsze mrożenie.